AKTUÁLNE: FINANČNÁ SPRÁVA SI V SEPTEMBRI POSVIETI NA ĎALŠIE PREVÁDZKY

Je dobré mať pri podnikaní splnené všetky náležitosti, dodržiavať pravidlá a nesnažiť sa nepoctivo vyhýbať povinnostiam. Predídete tak zbytočným nepríjemnostiam a plateniu pokút, pretože finančná správa vykonáva kontroly podnikateľov aj v tomto období. A aj tento mesiac prebehnú kontroly s názvom „Beauty“.

Finančná správa vykonáva kontroly podnikateľov a ako si plnia svoje povinnosti. A čísla pri týchto kontrolách ukazujú, že mnoho z nich si tieto povinnosti neplní, čo nie je fér voči ostatným. Nech už robíte čokoľvek, je dobré pristupovať k svojmu podnikaniu svedomito a poctivo, pretože nikdy neviete, kedy takáto kontrola čaká vás. A nevyhovoríte sa ani na zlú situáciu v období koronakrízy.

Počas augustovej akcie „Turista“ sa ukázalo, že mnoho podnikov obchádzalo systém eKasa a iba 52% z kontrolovaných prevádzok bolo tých poctivých. Aj preto budú tieto kontroly pokračovať. A na aké prevádzky si finančná správa posvieti?

V auguste sa v rámci akcie „Turista“ skontrolovalo celkom 930 prevádzok –  kúpaliská, bufety, stánky, turistické centrá, atrakcie a podobne… . Z nich poctivo zákazníkom dávalo pokladničné doklady iba spomínaných 52%. Zvyšných 48% nepoctivých podnikateľov obchádzalo systém a neodvádzali daň z príjmu, čím ostatných dostali do konkurenčnej nevýhody. Finančná správa však takýto prístup netoleruje a v septembri budú kontroly pod názvom „Beauty“ pokračovať. Zamerajú sa hlavne na salóny krásy, pedikúru, manikúru, vlasovú starostlivosť, kozmetiku. Neznamená to však, že iné prevádzky sa kontrolovať nebudú.

Ďalším negatívnym zistením bolo, že niektorí z kontrolovaných podnikateľov, ktorí systém obchádzali, žiadali zároveň o štátnu pomoc v období koronakrízy. Takže na jednej strane neodvádzali peniaze štátu a na druhej strane mali odvahu požiadať, aby im štát peniaze dal. V tomto prípade 177 nepoctivých podnikateľov, ktorí prešli kontrolou, dostali od štátu dokopy 444 000 EUR.

Finančná správa zhodnotila, že táto akcia bola pre štát prínosná, pretože splnila svoj účel. Tržby sa do evidencie dostali a príjmy počas obdobia kontroly vzrástli o 19%. U subjektov, kde kontrola nedopadla dobre, stúpol počet vydávania dokladov o 50%.

Tieto kontroly budú ako prevencia prebiehať aj naďalej. Majte sa na pozore a zbytočne neriskujte.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *