BLÍŽIACE SA VIANOCE A ZBYTOČNÉ NÁKUPY NA SPLÁTKY

Súčasťou nášho podnikania je aj ľudský prístup a vzhľadom k tomu, že naše články čítajú naši klienti, priatelia, známi, aj náhodní čitatelia, tak nerozoberáme iba veci technické, ale aj ľudské. Nielen tipy na podnikanie a rôzne príbehy zo života. A keďže sa pomaly blížia Vianoce a odvšadiaľ sa na ľudí valia reklamy, zľavy, akciová letáky a ponuky na „supervýhodné“ pôžičky, tak sa dnes zamyslíme práve nad tým. Pretože je dôležité ustrážiť si rodinný rozpočet, nenaletieť na rôzne pasce a nedarovať si pod vianočný stromček dlh.

Mnohé rodiny si plánujú svoj rozpočet, no ten môžu ľahko ohroziť hlavne pred sviatkami rôzne lákadlá a reklamy na krátkodobé pôžičky, či nákup na splátky. A keďže mnohí riešia financovanie vianočných nákupov až na poslednú chvíľu, môžu podľahnúť ponuke rýchlych peňazí. Keď však príde na splácanie a vysoký úrok, tak spomienka na Vianoce až tak radostná nebude. Rodinný rozpočet dostane zabrať.

Treba si uvedomiť, že všetky tieto prečerpania, kreditné karty, či krátkodobé spotrebné úvery sa evidujú v Slovenskom úverovom registri a v budúcnosti, keď sa človek rozhodne napríklad financovať nové bývanie, môžu mu to práve tieto krátkodobé úvery skomplikovať. Treba sa preto vyvarovať bezhlavého nakupovania, pretože Vianoce nezachránite rýchlym nákupom na splátky. Kúzlo Vianoc je o inom a dajú sa užiť aj bez dlhov.

Pred Vianocami si preto stanovte pevný rozpočet, ktorý neprekročíte a darčeky nenakupujte naraz na poslednú chvíľu, ale priebežne. Nebude to tak finančne náročné. Nepodľahnite hneď prvému reklamnému sloganu, ale porovnajte si ceny aj v  iných obchodoch a prednosť by mali mať darčeky praktické, nie tie na chvíľkové pobavenie. Taktiež dekorácie a ozdoby nemusia byť každý rok nové. Úplne postačia aj tie minuloročné.

Pri nákupe na splátky si všímajte, či nakupujete formou úveru, alebo vám obchod tovar predáva za rovnakú cenu, aká by bola pri jednorazovom nákupe, iba rozdelenú na splátky.

Všímajte si, aká je celková cena kupovanej veci a či prípadné navýšenie stojí za to. Predraženie totiž môže byť dosť výrazné a rozumnejšie by bolo odložiť nákup darčeka na neskôr, keď si naňho našetríte a kúpite naraz.

Otázky na záver:

  • potrebujete nevyhnutne nakupovať na splátky a zaťažovať tak rodinný rozpočet?
  • aká je ročná percentuálna miera nákladov v banke a nebankovke?
  • koľko vás bude stáť úver so všetkými poplatkami a splátkami?
  • nie je daný tovar v inom obchode lacnejší? O koľko ho preplatíte? Čo bezúročné obdobie?
  • oplatí sa vám využívať na vašom účte povolené prečerpanie?

Pri nákupe na splátky síce budete mať darček doma okamžite, no radosť z neho nemusí trvať tak dlho, ako dlho bude trvať jeho splácanie. Vianoce však nie sú o hodnote darov, ale o ľuďoch a atmosfére, ktorá by mala byť v srdci a nie v krabici.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *