ČO JE TO STARTUP, ALEBO PRIESTOR PRE INOVATÍVNE MYŠLIENKY

Startupom sa označuje novovznikajúci projekt alebo firma, ktorá je mnohokrát ešte len v štádiu tvorby podnikateľského zámeru. Takýto projekt sa môže objaviť v rôznych oblastiach, najčastejšie ide o technologické alebo internetové firmy. Vyznačujú sa nízkymi počiatočnými nákladmi, vyšším podnikateľským rizikom než je štandard a majú potenciál vyššej návratnosti, ak sa spoločnosť etabluje. Poniektorí definujú startup ako podnik predurčený na rýchly rast. Ide o model nápad – projekt – startup.

Ministerstvo financií SR prišlo s definíciou: kapitálová obchodná spoločnosť, ktorá má sídlo na území SR a od jej vzniku neuplynulo viac než 36 mesiacov.  Zároveň vznikla s účelom inovatívneho tovaru alebo služby, je mikro, malým alebo stredným podnikom a väčšina hlasovacích práv patrí fyzickým osobám – zakladateľom. Táto definícia je však rozporuplná, pretože ako určiť, čo je inovatívne a čo nie?

V súvislosti so startupom sa stretávame aj s výrazom „rizikový kapitál“. Ten slúži k financovaniu začínajúcej spoločnosti, obvykle medzi prvým až tretím rokom a vystupuje po dvoch až piatich rokoch, kedy predáva svoje podiely do rúk rozvojového kapitálu. Ide o dlhodobú investíciu.

Na podporu startupov vznikajú aj startup inkubátory. Tie poskytujú počiatočný kapitál, pomoc, poradenstvo, či priestory na fungovanie.

Znaky startupu:

  • už to nie je iba prvotná myšlienka, ale zakladatelia sa pripravujú na vstup na trh
  • ide o inovatívny alebo nový produkt/službu, bez doterajšieho otestovania na trhu
  • vstup na trh sľubuje rýchly rast
  • má medzinárodné ambície
  • uplatňuje škálovateľný biznis model

Aj keď charakteristické znaky startupov bude asi spĺňať málo podnikov na Slovensku, treba im vytvoriť priaznivé podnikateľské prostredie, aby svoje nápady nemuseli chodiť realizovať do zahraničia.

Ak máte nápad, môžete sa zapojiť napríklad aj do súťaží, ktoré vám pomôžu s podporou, rozvojom a podmienkami. Uľahčí vám to presun od myšlienky/nápadu, ku konkrétnemu tovaru či službe a jej komerčnej využiteľnosti. Môžete získať podporu odborných pracovísk či vzdelávanie sa v oblasti podnikania; taktiež pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov a investorov, alebo koučing.

Rozvoj inovatívnych myšlienok si zaslúži priestor a pomoc.

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *