HOME OFFICE A VYHLIADKY PRACOVNÉHO PROSTREDIA DO BUDÚCNOSTI

Čo je to home office, komu vyhovuje a aké sú jeho výhody a nevýhody, sme písali už v predošlých článkoch. V tomto sa pozrieme do budúcnosti v súvislosti s prácou z domu.

Po pandémii sa pracovné prostredie z veľkej časti zmení, vzhľadom k tomu, že mnohé firmy museli kvôli koronakríze zmeniť svoje zaužívané spôsoby výkonu práce. Zväčša ide o možnosť home office /kde bol možný/. Budúcnosťou teda môže byť kombinácia výkonu práce na pracovisku a z domu, pričom súčasťou domovov sa stane kvalitné pripojenie na internet, potrebné pre pohodlnú pracovnú aktivitu online, s čím súvisí vybavenie, ako kamery a mikrofón, či už na vzdelávanie, porady, alebo kontakt s klientmi, kolegami a nadriadenými.

Každý kto mohol, využil počas pandémie možnosť práce z domu, čo prinieslo svoje výhody, ale aj nevýhody a podľa prieskumov by polovica opýtaných  zamestnancov brala možnosť home office aspoň raz týždenne. 10% opýtaných by takúto formu pracovného prostredia nechcelo vôbec.

Keďže počas pandémie mnohí zistili, že sa im práca z domu páči, musia mnohé firmy zvažovať jej zavedenie a to aspoň kombinovane. V opačnom prípade sa môže stať, že takúto prácu budú ľudia vyhľadávať aj za cenu výpovedí z terajšieho zamestnania, ktoré takúto možnosť neponúka. To sa však ukazuje pre firmy, ktoré majú alebo budujú kancelárie, finančne zaujímavejšie, pretože ušetria na priestore a zariadení.

Nie je však možné praktikovať masovú transformáciu pracovných miest na home office a to aj kvôli nevýhodám tejto formy, medzi ktoré patrí aj miešanie práce so súkromím, kontakt s rodinou, nesústredenosť a slabý kontakt s kolegami. Človek totiž potrebuje osobný sociálny kontakt. Veď komu sa nepáči napríklad spoločný obed s kolegami a komunikácia s nimi? Prípadne možnosť pohybovať sa aj v inom prostredí, ako domácom.

Ak bude pre firmy výhodná kombinácia práce na pracovisku a doma, budú určite zvažovať takúto zmiešanú variantu, ak si chcú zamestnancov udržať, pričom predpokladom musí byť dostatočná technická vybavenosť domácnosti –  wifi, PC/notebook, stôl, stolička, software, pomôcky na komunikáciu.

Pohľad na tradičné kancelárske prostredie, ale aj na coworking je do budúcna nejasný práve kvôli možnosti práce z domu, ktorú je možné vykonávať aj takto. Firmy podľa všetkého v blízkej dobe začnú zvažovať remodeling priestorov v myšlienke zvýšiť pohodlie a prevenciu rozostupmi pracovísk, aj kvôli lepšej cirkulácii vzduchu podľa najnovších „koronanoriem“. Zaujímavý je taktiež nový trend – zelená certifikácia a pokročilé technológie.

Kancelárske priestory sa budú prispôsobovať videokonferenciám a stretávaniu sa kolegov za účelom sociálneho kontaktu a tímovej spolupráce.

E-Learning

Aj keď asi offline prednášky, workshopy, tréningy, semináre, školenia nevymiznú, tak ich vo veľkej miere nahradia online riešenia. Všetky firmy budú túto formu musieť aplikovať a ísť s dobou. Každopádne nič nenahradí osobný kontakt a stretávanie sa s ľuďmi naživo, aj mimo kamier, písmen, obrazoviek a videonahrávok. Aj keď mnohých koronakríza naučila nestretávať sa a napriek tomu môcť pracovať aj z domu.

 

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *