KU DŇU POČÍTAČOVEJ BEZPEČNOSTI: Pozor na online platby kartou

Dnes je Deň počítačovej bezpečnosti, s čím samozrejme súvisia aj online nákupy kartou. A každým rokom viac, pretože pribúda počet ľudí, uprednostňujúcich nakupovanie cez internet. Lákadlom sú všelijaké výpredaje, akcie či zľavové kódy. Tu si však treba dávať pozor, či ide o bezpečný a spoľahlivý eshop a taktiež na možnosti platby a doručenia. V prvom rade si treba všímať, či daná stránka začína http, alebo https.

Nakupovanie kartou online je rýchle, pohodlné a šetrí náklady spojené s jazdením po obchodoch. Platiť sa dá všetkými kartami, ktoré majú na magnetickom páse na zadnej strane CVV alebo CVC kód. Pri platbe od vás žiadajú tri údaje – číslo karty, platnosť karty a validačný trojmiestny CVC/CVV kód. Pri platbách kartou je dobré mať zriadené SMS notifikácie, ktoré vás upozornia o každej platbe. Taktiež rozumné limity na karte.

Ak platíte kartou online, je dobré dodržiavať pár dôležitých pravidiel, aby nedošlo k zneužitiu:

  • predtým, než zadáte svoje údaje, si overte riadok s adresou
  • nevyplňujte nič na stránke, ktorá nezačína https.
  • nastavte si v internet bankingu zabezpečenie platieb kartou 3D secure
  • nastavte si denný alebo týždenný limit pre platenie kartou online
  • kartu si môžete pred nákupom na internete odblokovať a po nákupe zablokovať pre možnosť platenia online
  • využívajte SMS alebo mailové notifikácie o uskutočnených platbách

Dôveryhodnosť každého e-shopu súvisí s jeho obchodnými podmienkami a možnosťami vrátenia tovaru. Právo na vrátenie tovaru kúpeného online totiž máte 14 dní bez udania dôvodu a každý internetový obchod musí mať zverejnené obchodné podmienky. Ak tovar nie je možné vrátiť alebo je to komplikované, môže ísť o podvodnú stránku a radšej sa jej vyhnite. To, že nejaká stránka dobre vyzerá a je pekne spracovaná neznamená, že je aj dôveryhodná.

Najbezpečnejšie je namiesto debetnej karty platiť kreditnou. Sú častokrát opatrené zárukou v prípade podvodu, ak by chcel niekto zneužiť vaše údaje. Plaťte cez zabezpečené platobné brány, alebo priamo cez internet banking vašej banky. Ak sa pripájate na wifi, tak nikdy nie na otvorenú sieť bez hesla. Vaše údaje by sa mohli dostať do nesprávnych rúk. Ak nemáte k dispozícii bezpečnú wifi, radšej sa pripojte cez data operátora.

Ak sa vám ale stane, že niekto vaše údaje zneužije a zmiznú vám z účtu peniaze, okamžite informujte banku. Spíšu s vami reklamáciu, na základe banka ďalej koná. Skvelou vecou je poistenie platobnej karty, pretože nekryje iba krádež alebo stratu karty, ale aj škodu v online svete. Ak sa vám nepodarí vybaviť reklamáciu, poisťovňa vám vyplatí plnenie podľa dohodnutých podmienok. Takéto poistenie je pomocou aj pri zneužití elektronických platieb.

Je dôležité, aby ste svoje údaje a piny nikdy neposielali inej osobe. Ani banka to od vás nikdy nebude chcieť, preto na tieto podvodné výzvy nereagujte a nič neposielajte ani nevypisujte. Pri strate alebo krádeži karty, je karta zabezpečená ochranným limitom a aj keď sa zlodejovi podarí uskutočniť pár platieb, budete o tom v prípade notifikácii vedieť. Navyše, ak karta zaznamená viac po sebe nasledujúcich platieb pod 20 eur, bude požadovať zadanie PIN.

Na záver zdôrazníme, že ak pri nákupe zadávate údaje – číslo karty, expiráciu a CVV kód, robte to do špeciálnych koloniek. Nikdy to neposielajte v žiadnom maile len tak.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *