KÝM ZAČNETE PODNIKAŤ: NIE JE TO IBA O VÝSLEDKU, ALE AJ O CESTE K NEMU

Dnešný text bude ladený trochu ináč a venujeme ho všetkým, ktorí by chceli podnikať a byť sami sebe pánmi. Taktiež sa venujeme dlhé roky podnikaniu a nie je to ľahká cesta. Vyžaduje si správne rozhodnutia, čas, odolnosť voči stresu, často aj odopieranie a riešenie problémov. A môžeme povedať, že za úspešným podnikaním nestojí iba talent a vrodené predpoklady, ale aj tvrdá práca, poctivý prístup, neustála ochota učiť sa a priznanie si, že nie sme najchytrejší a najšikovnejší na svete. Podnikanie nás naučilo pokore a vďačnosti, pretože často je to o spokojných klientoch, hosťoch, zákazníkoch, odberateľoch, dodávateľoch… .

Ak sa rozhodnete začať podnikať, musíte za seba a svoje činy prevziať zodpovednosť, čo je viac, než byť iba zamestnaný, pracovať a raz za mesiac dostávať plat, vyplývajúci z pracovnej zmluvy. A so zvoleným prístupom v podnikaní príde buď rozkvet, alebo pád.

Veľmi dôležitou vlastnosťou podnikateľa je sebadisciplína. Stanovenie si cieľov a ich dosahovanie, plnenie si záväzkov, budovanie dobrého mena. Ak chcete podnikať, musíte pracovať aj na sebe, svojich zlozvykoch a nedostatkoch. Dennodenne víťaziť nad lenivosťou, či ľahostajnosťou a myslieť na to, že budujete celoživotné dielo. Ak to ovšem s podnikaním myslíte vážne.

Mali by ste na sebe dennodenne pracovať, stať sa „zlodejmi informácií“, s chuťou neustále sa vzdelávať a mať prehľad o trendoch, zákonoch, zmenách, konkurencii, vývoji trhu a samozrejme pracovať na finančnej gramotnosti.  Pretože kto nedrží krok s dobou a inováciami, toho hravo predbehne konkurencia.

Dôležitou vlastnosťou je húževnatosť. Ak sa rozhodnete podnikať, môžete sa stretnúť s nevôľou, alebo výsmechom okolia, odhováraním, prehováraním. Mnohí vás môžu ťahať za nohu späť do ich prostredia, v ktorom nie sú tak vysoké ambície, ako tie vaše. No mnohé sa zmení, keď prídu prvé úspechy. Zmení to vás, zmení to pohľad vašich známych na vašu osobu, skeptickí členovia rodiny vás začnú podporovať, pretože neuvidia iba vaše prázdne slová, vízie a sny, ale aj reálne výsledky vášho rozhodnutia podnikať.

A rada nad zlato – nevzdávajte sa pri prvom neúspechu, či odmietnutí. Poučíte sa totiž iba zo zlých skúseností a následne ich môžete využiť vo svoj prospech. Alebo poradíte ostatným.

Neodmysliteľnou súčasťou úspešného človeka je efektívne využitie času, aj toho voľného. Dôkladne plánovanie krátkodobých, aj dlhodobých cieľov a ich dosahovanie. Všetci máme k dispozícii 24 hodín denne a je na každom z nás, ako ich využijeme. Vždy sa zamyslite nad tým, či ten čas nejde využiť lepšie a či ho lepšie nevyužíva konkurencia.

A v neposlednom rade je tu pojem „vízia“. Ak ju človek stratí, stratí cieľ a smer, kam chce napredovať. Čo chce dosiahnuť. Vízia je zmysel toho všetkého – kvôli čomu ste sa vôbec do podnikania pustili. Vízia je obraz seba samého a svojho celoživotného diela v budúcnosti.

Kde sa vidíte vy? O rok, o dva, o desať? Prvá myšlienka po prebudení by mala patriť našim víziám a mala by nás sprevádzať celým dňom. A nemáme na mysli iba prácu, podnikanie a honbu za bohatstvom.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *