ODKLAD SPLÁTOK VŠETKÝCH ÚVEROV: KOHO SA TÝKA DRUHÝ BALÍČEK POMOCI?

Pre tých, ktorí sa obávali svojej zlej finančnej situácie v dôsledku koronakrízy, prišla vláda s druhým balíčkom pomoci – odkladom splátok všetkých úverov, ktorý môžu využiť všetci klienti bánk a to aj živnostníci a malé a stredné podniky s počtom zamestnancov do 250. Taktiež sa zvýšil limit bezkontaktných platieb bez PINu z 20 eur na 50 eur.

O odloženie splátok je možné požiadať kedykoľvek v priebehu koronakrízy a klient sa môže rozhodnúť, na akú dobu. Maximálne však na 9 mesiacov. Dĺžku odkladu si treba dobre premyslieť, pretože online žiadosť je možné podať iba raz.

Pred podaním žiadosti nesmie klient meškať so splátkami viac ako 30 dní, ani byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa.

Je dôležité vedieť, že ani toto opatrenie nebude zadarmo, pretože aj počas odkladu plynú úroky. Čo klient musí platiť aj počas odkladu je poistenie úveru – ak nechce aby mu zaniklo.

Finančné inštitúcie prisľúbili, že žiadosti budú vybavovať do pár dní. Výhodou je aj to, že klienti s vybaveným odkladom nebudú mať záznam v úverovom registri a po kríze môžu pokojne dostať nové pôžičky. Banky posielajú do úverového registra iba informáciu, že klient bol riešený v rámci programu Lex Korona a tak všetky finančné domy získajú informáciu o tom, kto každý sa ocitol v problémoch kvôli koronakríze.

Na odklad splátok môžu doplatiť klienti, ktorí nebudú môcť po skončení krízy navýšiť mesačné splátky úveru. Problém môžu mať ľudia aj vtedy, keď im po skončení fixácie úrokovej sadzby úrok stúpne.

Žiadosť o odklad splátok sa dá poslať e-mailom, telefonicky, alebo prostredníctvom online bankovníctva. Osobné návštevy finančných inštitúcií sa odporúčajú iba v krajnom prípade. Žiadosti budú schválené automaticky v priebehu pár dní.

Pri žiadaní o odklad splátok treba vziať do úvahy nasledovné:

Banky si môžu vyžiadať preukázanie vašej zhoršenej situácie a to:

  • potvrdením z úradu práce
  • potvrdením od zamestnávateľa o strate zamestnania, prípadne o znížení mzdy
  • potvrdením o PN, OČR atď …

Banky si zvyknú za zmenu zmluvných podmienok účtovať poplatok, čo v prípade koronakrízy budú odpúšťať. Pozor, nie všetky banky a nie na všetkých produktoch. Odklad splácania úveru sa nevzťahuje na úvery poskytnuté formou povoleného prečerpania, či na kreditnú kartu.  

Všetkým odporúčame, aby možnosť odkladu splátok úveru zvážili až ako krajné rešenie, pretože tým splácanie úveru iba odsúvate na neskôr. Nie je to odpustenie dlhu.

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *