PODNIKAJTE BEZPEČNE: Aj zabehnutá firma sa môže ľahko dostať do problémov

V poriadku. Založili ste si vlastnú firmu, máte sídlo podnikania a skvelý biznis plán. No stačí to na neohroziteľné podnikanie? Prinášame vám pár vecí, na ktoré si treba dávať pozor a ak si zachováte potrebnú dávku ostražitosti, tak predídete zbytočným nepríjemnostiam a stavom, ktoré môžu vaše podnikanie dostať do existenčných problémov.

Ak aj máte dobrý plán, spokojných zákazníkov a držíte sa pravidiel a stanovených predsavzatí, tak v pozadí podnikania stojí aj účtovník, ktorý môže pri svojom omyle zraziť podnik na kolená. Nikdy nepodceňujte účtovníctvo a výber človeka, ktorý vám ho bude spravovať. A samozrejme ho kontrolujte a komunikujte s ním. Získate reálnu a neskreslenú predstavu o tom, ako sa vášmu podnikaniu darí. Pravidelne sa so svojim účtovníkom raďte a ak máte pocit, že jeho kvality zlyhávajú, urobte potrebné opatrenia. Nechcete predsa problémy so zákonom, alebo dostať firmu do finančnej krízy, ktorá vás zastihne nepripravených.

Máte vypracovaný plán na dlhé roky dopredu? Všetko môže zmeniť legislatíva a jej nestálosť. Sledujte preto legislatívne zmeny a počítajte s nimi.

Pri podnikaní treba myslieť dopredu, ako pri šachovej partii. Vyhodnocovať, analyzovať, riešiť. Sledovať dianie a mať prehľad o hospodárskom výsledku, aby vás nezaskočil žiadny termín a splatnosť. Nestraťte schopnosť platiť svoje záväzky nepozornosťou, alebo nezáujmom. Taktiež sledujte svoje pohľadávky, platby od zákazníkov a partnerov, pretože podnikanie je aj o číslach a počítaní, ustrážení platieb a o znalosti vlastného úverového zaťaženia.

Určite treba počítať aj s neplánovaným prerušením prevádzky, ktoré môže priniesť značné finančné straty. Buďte preto poistení a rátajte aj s možnosťou, že prídu poruchy, zlyhania, či poškodenia strojov a techniky. Nespoliehajte sa iba na pravidelný servis a starostlivosť. Poistite sa a to aj na škodu, pretože môže zlyhať aj ľudský faktor a zručnosti.

Častým problémom pri podnikaní je aj vandalizmus a zlodeji z vonku, no bohužiaľ aj samotní zamestnanci a ich nekalé úmysly, v snahe obohatiť sa. A to buď jednorázovo, alebo dlhodobo, na vašom tovare, majetku. Môžu taktiež poškodiť meno firmy, čo sa často stáva a zlé, aj keď nepravdivé informácie, sa šíria prirýchlo. Poistite sa aj na tieto prípady vhodným kamerovým a poplašným zabezpečením; taktiež zmluvne so svojimi zamestnancami.

Dobre rozbehnutým biznisom však môže riadne zatriasť neočakávaná udalosť, v podobe živlu – požiar, povodeň, krupobitie, vietor… . a bohužiaľ toto nedokáže ovplyvniť nikto. Taktiež únik plynu, elektrický skrat, voda. Aj proti týmto rizikám je dobré sa poistiť a udržiavať priestory a zariadenie v dobrej kondícii.

Pre zamedzenie mnohých rizík stačí záujem o podnikanie a čísla, sledovanie legislatívnych zmien, vizionárske myslenie, kontrola, pravidelný servis stojov a zariadenia, vhodné poistenie, komunikácia so zamestnancami, dôsledná administratíva a účtovníctvo.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *