PODNIKANIE: Oplatí sa v roku 2020 viac živnosť, alebo s.r.o.?

Ak plánujete začať podnikať a rozhodujete sa medzi formami podnikania, tak pre Vás opäť zhrnieme plusy a mínusy a možno Vám tak pomôžeme vybrať si. Uvedieme taktiež informácie o aktuálnych odvodoch do zdravotnej, aj sociálnej poisťovne pre rok 2020, čo sú podstatné informácie pri rozhodovaní sa.

ZALOŽENIE PODNIKANIA

Pri založení živnosti je to rýchlejšie. Na jednotnom kontaktnom mieste vypíšete všetky potrebné tlačivá – registráciu, tlačivo pre výpis z registra trestov, tlačivo pre registráciu na daňovom úrade, nahlásenie na zdravotnú poisťovňu. Za každý predmet podnikania sa platí 5 eur.

Pri založení s.r.o. sú náklady na začatie vyššie, ako pri živnosti, no nezruinujú vás. Založenie trvá cca 10 dní. V prípade záujmu o založenie s.r.o. špecialistami, nás neváhajte kontaktovať a radi Vám pomôžeme.

RUČENIE

Pri živnosti ručíte za svoje záväzky celým svojim majetkom a môže Vám naňho siahnuť exekútor. Kdežto u „eseróčky“ spoločníci neručia za záväzky svojim majetkom, ale iba majetkom s.r.o.

ÚČTOVNÍCTVO

Pri živnosti sa vedie jednoduché účtovníctvo, ktoré zvládne aj živnostník. Pri paušálnych výdavkoch v roku 2020 si ich môžete uplatniť do výšky 60% a z maximálnej sumy 20 000 eur.

V prípade s.r.o. sa vedie podvojné účtovníctvo, ktoré má svoje výhody napríklad pri plánovaní základu dane. Aj podvojné účtovníctvo sa dá s pomocou rôznych softvérov zvládnuť aj bez väčších skúseností. Ďalšou výhodou je možnosť zahrnúť do daňových výdavkov aj faktúry, ktoré ste ešte nezaplatili.

ADMINISTRATÍVA

Živnostník je povinný viesť účtovníctvo a komunikovať s úradmi – daňovým úradom, sociálnou a zdravotnou poisťovňou, čo zvládne aj sám. To platí aj pri s.r.o.

DANE

Od roku 2020 budú mať VŠETCI daňovníci s obratom nižším ako 100 tisíc eur, sadzbu dane 15%. Ak tento obrat prekročí živnostník pri malom prijme, platí 19% a ak zarobí viac, tak 25%

Ak obrat 100 tisíc eur prekročí spoločnosť, tak platí daň z príjmu 21%, bez ohľadu na príjem. Daň z prijatých dividend neplatí.

ODVODY

Aj keď prvý rok sociálnej poisťovni odvody neplatíte, tak sú tu ešte zdravotné odvody, ktoré pre rok 2020 predstavujú minimálnu výšku 70,91 eur mesačne. V ďalšom roku sa k tomu pridajú aj odvody do Sociálnej poisťovne a čím viac zarobíte, tým vyššie odvody budete platiť. Problém pre živnostníka je v tom, že aj keď nezarobí nič, tak odvody platiť musí, čo ročne pri minimálnej sume predstavuje 2865,6 eur. SZČO tak platí do Sociálnej poisťovne 33,15% z vymeriavaceho základu, minimálne však 167,89 eur mesačne a do zdravodnej poisťovne 14% z celkového príjmu, minimálne 70,91 eur mesačne.

K tomu treba pripočítať daň.

Ak konateľ/spoločník nemá v s.r.o. žiadnu odmenu/mzdu, tak nemusí platiť Sociálnej poisťovni nič, prípadne zamestnaním sa na čiastočný úväzok platí iba drobné odvody.

UKONČENIE ČINNOSTI

Pri živnosti, ak nie sú vzniknuté žiadne dlhy, je proces zrušenia živnosti jednoduchý a rýchly. Pri s.r.o. je výhoda neručenia vlastným majetkom a pri ukončení podnikania je niekoľko možností – likvidácia, fúzia, konkurz, alebo predaj spoločnosti. Takže aj na konci podnikania sa dá ešte niečo zarobiť predajom.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *