PODVODNÉ PRAKTIKY: Dajte si pozor na peniaze, aj na osobné údaje

Možno ste sa už stretli s rôznymi podozrivými výzvami na zaplatenie poplatkov, zmeny hesiel, poskytnutie osobných údajov či prevod peňazí. A snáď ste nenaleteli podvodníkom, ktorých ženie vpred to, že stále nájdu nejaké naivné obete. Jednajú v mene rôznych inštitúcií, ktoré napodobňujú – Finančná správa, Sociálna poisťovňa, banka .. . Aj firmy, aj jednotlivci by si mali dávať na takéto výzvy, telefonáty, listy, weby či emaily pozor. Mnohokrát to vyzerá dôveryhodne. Inštitúcie, ako aj polícia vydávajú varovania o takýchto konkrétnych prípadoch a na čo si máte dať pozor.

Podvodníci, vydávajúci sa za Finančnú správu sa snažili od ľudí vylákať peniaze a osobné údaje falošnou webovou stránkou, ktorá mala vyzerať ako portál finančnej správy. Vyzývali ľudí na vypisovanie zverejnených formulárov na vrátenie platby. Finančná správa informovala ľudí, aby sa v takomto prípade obrátili na políciu a v žiadnom prípade nič nevypisovali, nezadávali svoje osobné údaje ani heslá. Finančná správa mala takýchto prípadov viac. Podvodníci sa dokonca vydávali za kontrolórov finančnej správy a žiadali prevádzkovateľov rôzne dokumenty. Dokonca dávali aj pokuty.

Povinnosťou daňových kontrolórov je preukázanie sa preukazom príslušníka finančnej správy a z danej kontroly musia vyhotoviť zápisnicu, podpísanú všetkými zúčastnenými.

Aj Sociálna poisťovňa sa stala predmetom zneužitia. Klienti dostávali listy s ponukou pomoci pri vymazaní dlhu a podvodník vystupoval v mene organizácie, ktorá pomáha ľuďom v núdzi. Súčasťou listu bola hrozba trestného oznámenia zo strany Sociálnej poisťovne a odňatím slobody. Sociálna poisťovňa však pred takýmito listami varovala. Aby sa ľudia nedali oklamať ani tým, ak bude v liste uvedený údaj o skutočnom dlhu. Mnohé údaje sa totiž dajú zistiť z rôznych verejných zoznamov.

Svoje dlhy nerozoberajte s cudzími osobami a inštitúciami a neposielajte peniaze na neznáme účty. Najprv skontaktujte Sociálnu poisťovňu, ktorá vám poskytne potrebné informácie a pomoc.

Častým podvodom sú falošné registre. Pôsobia dôveryhodne a majú všetky potrebné informácie o podnikateľovi. Za zápis však chcú vysoké sumy a predstavujú sa menom, ktoré je podobné oficiálnym databázam, aby adresáta zmiatli. Takéto listy zvyknú prísť v blízkej dobe po založení firmy alebo živnosti.

Tieto neoficiálne registre, ktoré môžu listy posielať aj zo zahraničia, nejednajú nezákonne. Podnikatelia sa totiž zaregistrovať nemusia a teda tieto zápisy sú dobrovoľné.

Polícia často upozorňuje aj na podozrivé telefonáty, v ktorých sa podvodníci predstavujú ako technická podpora pri probléme so softvérom. Žiadajú vzdialený prístup do zariadenia a takto dokážu na diaľku zablokovať obsah počítača. Pre opätovnú kontrolu nad obsahom žiadajú od obete peniaze cez internet banking. Takto od obete získajú aj údaje z internet bankingu a dochádza k ďalšiemu podvodnému konaniu.

Páchatelia sa môžu predstaviť aj skutočnými menami zamestnancov Microsoftu, ktoré našli na internete. Takýmto telefonátom netreba veriť. Mnohé sú uskutočnené zo zahraničia a legislatíva cudzej krajiny obmedzuje možnosti polície pomáhať pri takýchto podvodoch.

Podvodníci sa môžu vydávať aj za pracovníkov banky a ponúkať rôzne bankové produkty, hypotéky, úvery…. . Takto chcú získať od klientov ich prihlasovacie a overovacie údaje, aby mohli získať prístup k neoprávneným finančným prevodom. Banka však nikdy nežiada takéto údaje od svojho klienta telefonicky.

Podvody sa páchajú aj elektronickou formou, prostredníctvom mailov. Podvodníci predstierajú pokyn vysokopostaveného predstaviteľa spoločnosti na prevod finančných prostriedkov. Vydávajú sa napríklad za vedúceho firmy a oslovia učtáreň s urgentnou žiadosťou o finančný prevod na zväčša zahraničný účet. Tieto maily môžu prísť z podobnej adresy, akú má nadriadený, alebo dokonca aj z jeho reálnej mailovej adresy.

Tento rok Finančná správa upozorňovala na podvodné maily, ponúkajúce vrátenie sumy 136,99 EUR, samozrejme po vyplnení formulára. Ani na takéto maily netreba reagovať a radšej upovedomte políciu.

V neposlednom rade sa vo forme mailov objavujú rôzne vydierania. Napríklad vás majú natočených cez vašu vlastnú webkameru, ako sledujete rôzne nemravné weby a vyhrážajú sa, že zábery zverejnia ak nezaplatíte. A nejde o malú sumu.

V mnohých takýchto mailoch sa objavujú chyby v texte. Nereagujte a mail vymažte.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *