POKUTA ZA NEOZNAČENÉ MIESTO PODNIKANIA: Ako som sebavedomo „vítal“ kontrolu

„Z obchodnej inšpekcie idú!“, zaznelo priestorom ako varovný výstrel, až ma zamrazilo. Pocítil som nával paniky a automaticky začal kontrolovať pokladňu a papiere na stole. Snažil som sa mať všetko v poriadku, ale rešpekt pred každou kontrolou tam bol vždy. Vedel som, že mi ich pravidelne anonymne posiela konkurencia.

Usmial som sa na pozdrav, no dve zachmúrené kontrolórky mi ho neopätovali. Tušil som, že bude zle, no napriek tomu mi na tvári nebolo badať znepokojenie. Snažil som sa pôsobiť sebavedomo; veď mám predsa všetko v poriadku. Dokumenty, peniaze, účtovníctvo. Prekvapivo sa ma však na nič z toho nepýtali, ani nechceli nazrieť do papierov.

„Vážený pán, hľadali sme vás v mieste podnikania, ktoré máte uvedené v obchodnom registri, no na naše prekvapenie sme nemohli nikde nájsť označenie, logo, ani menovku spoločnosti. A ak to neviete, tak je to povinné. Museli sme za vami prísť až tu, na prevádzku. Neznamená, že keď vykonávate svoju prácu a máte prevádzkareň niekde inde, tak nemusíte mať označené miesto podnikania názvom spoločnosti. Hanbíte sa snáď za ňu?“, povedala staršia z nich, akoby to mala nacvičené a niečo si poznačila do papierov, vytiahnutých zo staromódnej kabelky. Stuhol som a moje sebavedomie sa začalo rúcať. Mala totiž pravdu.

Keď som zakladal firmu, nemal mi kto poradiť a myslel som si že to nie je nič zložité. Netušil som, že je rozdiel sídlo firmy, miesto podnikania a prevádzkareň. Prišlo mi to ako jedno a to isté. Až časom som sa naučil pojmy, no aj z lenivosti, aj z neochoty uvádzať názov firmy na svojom byte, som tak neurobil. Nechcel som byť s názvom spájaný, ani konfrontovaný susedmi. A to sa mi momentálne vypomstilo. Kto chce chybu nájsť, ten si ju nájde vždy. A keďže som už istý čas podnikal a povinnosť označenia miesta podnikania je okamžitá so začatím podnikania, som sa nemohol vyhnúť pokute. A tak aj bolo. Pritom stačilo iba uviesť názov firmy na zvončeku a na schránke. Žiadne nálepky, nápisy, bannery.

Čo už. Poučil som sa a pritom zbytočne prišiel o pár ťažko zarobených stoeuroviek.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *