POŠTOVÉ ZNÁMKY: Zberateľská vášeň, aj výhodná investícia

Prvá poštová známka bola na obálku nalepená v máji roku 1840 a s ňou prišiel aj záujem zberateľov. Bola na nej podobizeň kráľovnej Viktórie – Penny Black, v hodnote jedného penny.


S myšlienkou poštových známok prišiel autor poštovej reformy sir Rowland Hill a o návrh prvej poštovej známky prebehla súťaž. Prvá známka bola v čiernej farbe, no nebolo na nej dobre vidieť pečiatky a tak navrhli červenú verziu. Tým vytvorili kolekciu Penny Red.

Vytlačili sa aj limitovné edície čiernej verzie a u zberateľov sú veľmi žiadané, pretože ich hodnota neustále stúpa. Cenné sú aj neorazené známky Penny Black. Jediný celý a čistý hárok tejto známky je uložený v Britskom poštovom múzeu.

Najznámejšia známka, ktorej názov je zvučný aj u laickej verejnosti je Modrý Mauricius, vydaný na ostrove Maurícius v roku 1847. Ostrov bol britskou kolóniou a šlo o prvú známku, vytlačenú mimo územia Spojeného kráľovstva. Vydaná bola v modrej a červenej farbe, v počte 500 kusov. Veľa z nich sa použilo pri pozvánkach na ples, organizovaný maurícijským guvernérom. Cennú a žiadanú z nej robí nízky počet vytlačených kusov. Najhodnotnejšie červené a modré známky sú tie, na ktorých je vytlačený nápis Post Office a existuje iba 12 modrých a 14 červených s týmto nápisom.

Jediná vzácna uchovaná známka na svete je Britská Guyana, ktorá bola na aukcii v New Yorku vydražená z 9,5 milióna dolárov. Zaujímavosťou je, že jej prvým vlastníkom bol 12 ročný chlapec, ktorý za ňu údajne dostal iba 6 šilingov.

Cenu známok zvyšujú aj chyby tlače, vďaka ktorým sa známky stávajú jedinečnými. Takou je napríklad aj Trojšilingová žltá poštová známka, vydaná vo Švédsku v roku 1855. Chybou bola jej farba, pretože žlté známky mali mať hodnotu 8 šilingov a trojšilingové boli zelené. V roku 2014 ju vydražili za 2,3 milióna dolárov.

Investovanie do známok

Aj slovenské vzácne známky majú hodnotu až 100 tisíc eur, no je to iba zlomok hodnoty známok z iných kútov sveta. V obchode so známkami sa ročne pretočí zhruba 12 miliárd eur, o čo sa zasluhuje cca 70 miliónov zberateľov a investorov. Nám najbližší zberateľ, ktorý sa stal majiteľom Modrého aj Červéneho Mauricia je z Prahy. Odhadovaná cena týchto známok je 3,7 milióna eur.

Známky si idú svojou vlastnou cestou a ich hodnota rastie viac ako akciové trhy, či zlato. Hodnota a obľúbenosť známok spočíva v ich príbehu, jedinečnosti, dobe vydania a aj v tom, kto známku vlastnil.

Najvzácnejšou československou známkou je zelená rakúsko-uhorská známka s obrátenou potlačou Pošta Československá 1919. Jej pôvodná cena bola 4 koruny, dnes má hodnotu medzi 185 – 260 tisíc eur.

 

Príbeh najvzácnejšej československej známky

Kvôli nedostatku československých známok, sa na staré rakúske známky robila pretlač „Pošta československá 1919“ a na niekoľko kusov sa dostala obrátená pretlač. Z týchto kusov sa však zachoval iba jeden. V roku 1928 sa táto známka vydražila za 32 tisíc korún, čo bol v tej dobe naozaj veľký peniaz. Na istý čas zmizla a v 50. rokoch ju zabavil režim a predal do múzea v Prahe.

V roku 1968 bola na výstave PRAGA 1968 prehlásená na najvzácnejšiu československú známku. Po revolúcii sa v reštitúcii žiadalo o navrátenie známky do vlastníctva a v roku 1996 ju kúpil zberateľ pán Pytlíček s tým, že ju 10 rokov nesmie vystavovať.

O známku prejavila záujem americká investičná spoločnosť s ponukou 1 milióna dolárov no pán Pytlíček nepredal, s odôvodnením, že „Slováci a Česi sa nebudú na unikátny kúsok spoločnej histórie pozerať do USA“.

Známka bola opäť vystavená v Prahe v roku 2006 a o dva roky neskôr v New Yorku a v poštovom múzeu vo Washingtone.

2 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *