SÍDLO FIRMY V BYTE: So začiatkom podnikania som prišiel o svoje súkromie

Dlho som pracoval v zahraničí prostredníctvom rôznych personálnych agentúr, až som si uvedomil, že si môžem takúto firmu založiť aj sám a vybavovať tak zamestnanie iným ľuďom. Mal som dosť času, aby som vedel, ako na to.

Ako sídlo firmy a zároveň aj miesto podnikania som uviedol svoj byt. Aj tak mi na prácu stačil počítač, telefón a pár políc na papiere. To všetko sa mi zmestilo do jednej izby/pracovne a tak som začal podnikať z pohodlia domova. Nemusel som behať hore-dole do nejakej kancelárie, ktorú by som si platil úplne zbytočne.  V dnešnej dobe sú nájmy príliš vysoké a to ešte nehovorím o zariadení interiéru.

Na začiatku šlo všetko podľa predstáv. Bol aj dostatok záujemcov o prácu a aj dosť pracovných miest, ktoré bolo treba obsadiť. Myslel som, že budem iba vybavovať telefonáty, maily, občas sa prejdem po stavbách a fabrikách, aby som udržiaval dobré vzťahy so zamestnávateľmi, no nie všetko bolo ružové. Pohoda sa začala pomaly trhať a uvedomil som si, že práca s ľuďmi útočí na trpezlivosť a na súkromie. Nie každý je totiž spoľahlivý, poctivý, trpezlivý.

So záujemcami o prácu som sa stretával hromadne v kaviarňach, alebo len tak niekde vonku na parkovisku, aby som im vysvetlil čo a ako, zodpovedal na prípadné otázky a podpísal s nimi zmluvu. Aj so mnou takto jednali agentúry, pre ktoré som v minulosti pracoval. Prišlo mi to normálne. Veď predsa, všetky potrebné informácie som mal na webe a k tomu pár dobrých recenzií od spokojných zamestnancov. Potrebné školenia a prehliadky absolvovali až v mieste výkonu práce.

Nie všetci zamestnanci však boli spokojní. Ľahko si vedeli vyhľadať adresu mojej firmy a chodili mi vyzváňať, búchať na dvere, klásť otázky a otravovať s hlúposťami, ktoré sa dali vybaviť aj telefonicky. Oni sa mi ale chceli sťažovať, rozprávať mi o svojej ťažkej finančnej a rodinnej situácii, chceli výplatu skôr, ako vo výplatný termín, alebo žiadali o zálohy. Niektorí mali tak dramatický prejav, že sa občas otvorili dvere u niektorého zo zvedavých, či znepokojených susedov, aby mohli sledovať, čo sa deje. Našli sa aj takí pracovníci, ktorí dokonca prišli aj s deťmi, zúfalí a uplakaní, či im aspoň pred Vianocami nemôžem dať nejaké peniaze navyše, pretože nemajú na darčeky, jedlo, nájom a podobne. Nechápali, že to nejde. Že doma nemám trezor, ani bankomat, ani priehradku so zamestnancom banky a navyše, najprv musela firma, pre ktorú pracovali, zaplatiť mne, aby som mohol ja zaplatiť im.

A s nespokojnými, nedočkavými a pomstychtivými zamestnancami prišli aj kontroly, ktoré mi posielali. Takže sa mi do bytu nedobýjali iba robotníci, ale aj kontrolní pracovníci úradov, ktorých som dnu vpustiť musel, aby sa mi mohli hrabať v papieroch a klásť nepríjemné otázky.

Podnikanie sa zmenilo na obdobie teroru, nespavosti, nepokoja a strachu. Bál som sa, kto každý mi môže ešte na dvere zabúchať, alebo ma čakať vonku za rohom. Bála sa taktiež moja tehotná manželka, ktorá trvala na tom, aby som to čím skôr riešil, pretože takto žiť nedokázala. S opľutými kľučkami, nepeknými odkazmi v schránke, či za stieračom, vypustenými pneumatikami, pokrikmi pod oknom a neúnavným vyzváňaním telefónu.

Nebol som chamtivý a vždy som dodržiaval výplatné termíny, či výšku odpracovanej mzdy, no napriek tomu sa poniektorí cítili ukrivdení, oklamaní, okradnutí, pretože som nebol ochotný dávať im každé dva dni zálohy, výplatu skôr, alebo nedohodnuté odmeny.

Keď som hovoril so známym, ktorý sa venoval podobnej činnosti, tak sa iba škodoradostne zasmial s tým, že on má svoje súkromie v suchu a je pre takéto prípady poistený. Zriadil si virtuálne sídlo firmy, kde chodí všetka jeho  pošta, o ktorej je pravidelne informovaný, neotravujú ho zamestnanci, veritelia, nespokojní ľudia, ani kontroly. A ak potrebuje viesť pracovné stretnutia, alebo pohovory, tak má po dohode k dispozícii aj zasadaciu miestnosť.

Ak plánujete podnikať a chcete sa vyhnúť takýmto nepríjemnostiam, neváhajte nás kontaktovať a ponúkneme Vám uspokojivé riešenie, ako mať svoju adresu, poštu a podnikanie v suchu a pritom sa nebáť o súkromie.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *