Skončil si školu? Toto sú tvoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni (alebo ich ešte nemáš)

Ukončil si školu a rozmýšľaš, čo ďalej? Možno sa chystáš cestovať, nájsť si prácu, podnikať alebo pokračovať v štúdiu. Popritom ti možno vŕta hlavou: Musím niečo nahlásiť Sociálnej poisťovni? Mám si platiť odvody? A čo podpora v nezamestnanosti?

Aby si sa v tom zbytočne nestratil, pripravili sme prehľad praktických rád, čo ťa čaká po škole z pohľadu sociálneho poistenia. Dobrá správa je, že väčšina absolventov nemá po škole žiadne okamžité povinnosti. Všetko závisí od toho, čo plánuješ robiť ďalej.

1. Neplánuješ pracovať alebo odchádzaš do zahraničia? Nič nenahlasuješ

Ak sa po škole rozhodneš dať si pauzu, cestovať, oddychovať alebo ísť študovať či pracovať do zahraničia, nemusíš Sociálnej poisťovni nič hlásiť. Neexistuje žiadna povinnosť sa registrovať, ani platiť si poistné – pokiaľ si nebol poberateľom sirotského dôchodku (tomu sa venujeme nižšie).

2. Chceš podporu v nezamestnanosti? Pravdepodobne na ňu nemáš nárok

Mnohí sa po škole zaregistrujú na úrade práce a dúfajú v podporu. No pozor: dávku v nezamestnanosti dostane len ten, kto bol minimálne 730 dní poistený na poistenie v nezamestnanosti – a to ako zamestnanec alebo dobrovoľne poistený. Ako študent si takéto poistenie automaticky nemal. Štát za teba počas štúdia platil len zdravotné poistenie, nie sociálne.

3. Môžeš sa poistiť aj dobrovoľne – už počas štúdia

Ak si predvídavý, vieš sa na podobné situácie pripraviť vopred. Od 16 rokov sa môžeš v Sociálnej poisťovni poistiť dobrovoľne. Môžeš si vybrať, aké druhy poistenia chceš mať (napr. nemocenské, dôchodkové, v nezamestnanosti).

Ak si bol dobrovoľne poistený a mal si ho aspoň 730 dní, môžeš po ukončení školy získať nárok na dávku v nezamestnanosti. Samozrejme, zároveň sa musíš evidovať na úrade práce. Viac o dobrovoľnom poistení nájdeš na www.socpoist.sk.

4. Poberáš sirotský dôchodok? Oznám ukončenie alebo prerušenie štúdia

Ak si poberateľom sirotského dôchodku, máš špeciálnu povinnosť: v prípade, že štúdium ukončíš alebo prerušíš, musíš to nahlásiť Sociálnej poisťovni. Prečo? Pretože nárok na sirotský dôchodok zaniká, keď prestaneš byť nezaopatreným dieťaťom – teda keď už neštuduješ alebo máš viac než 26 rokov.

Ak by si to neoznámil a dávku poberal neoprávnene, budeš musieť peniaze vrátiť. Pozor najmä v prípade, že študuješ v zahraničí alebo na škole, ktorú Sociálna poisťovňa nemá v registri (napr. niektoré školy ministerstva obrany či vnútra) – vtedy potvrdenie o štúdiu musíš dodať ty sám.

5. Ideš pracovať alebo brigádovať? Postará sa zamestnávateľ

Ak si po škole nájdeš prácu na trvalý pracovný pomer alebo brigádu (napr. dohodu o vykonaní práce či pracovnej činnosti), nemusíš sa báť žiadnych oznamovacích povinností. O všetko sa postará tvoj zamestnávateľ – prihlási ťa do Sociálnej poisťovne a bude za teba platiť odvody.

6. Začínaš podnikať? Povinnosti vzniknú až budúci rok

Chystáš sa po škole rozbehnúť vlastný biznis? Super! No aj tu platí, že Sociálna poisťovňa sa o teba začne zaujímať až o rok. Presnejšie – až po tom, ako podáš daňové priznanie za rok 2025 (v roku 2026). Ak z neho vyplynie, že si dosiahol príjem nad stanovený limit, vznikne ti povinné sociálne poistenie a poisťovňa ťa na to sama upozorní.

Aj ako podnikateľ máš však možnosť dobrovoľne si platiť poistné – čo ti neskôr môže priniesť nárok na nemocenské, materské, dávku v nezamestnanosti či lepší dôchodok.

Zhrnutie na záver: Kedy máš po škole čo riešiť so Sociálnou poisťovňou?

Situácia Povinnosť voči SP?
Oddychuješ, cestuješ, ideš do zahraničia ❌ Žiadna povinnosť
Ideš sa evidovať na úrade práce ❌ Nemáš nárok na podporu (ak si nebol dobrovoľne poistený)
Poberáš sirotský dôchodok a skončil si školu ✅ Oznámiť ukončenie/prerušenie štúdia
Začínaš pracovať alebo brigádovať ❌ Zamestnávateľ všetko vybaví za teba
Začínaš podnikať ❌ Povinnosti vzniknú až v roku 2026

👇 Máš otázky alebo neistotu?

Navštív www.socpoist.sk, zavolaj na Informačno-poradenské centrum alebo sa zastav osobne v pobočke. Sociálna poisťovňa je tu na to, aby ti poradila – nemusíš sa báť pýtať.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *