ŽIVNOSTNÍCI POZOR! NENALEŤTE VÝZVAM FALOŠNÝCH REGISTROV

Vždy sa nájde niekto, kto sa nekalými praktikami snaží zneužiť nevedomosť malých a stredných podnikateľov a všemožnými spôsobmi od nich láka peniaze. Jedným zo spôsobov je rozposielanie poštových poukážok s výzvou na úhradu zápisného do rôznych registrov, dokonca s vašimi kompletnými údajmi. Každý podnikateľský subjekt je však zapísaný buď do Obchodného registra SR, alebo v Živnostenskom registri SR. Preto si treba dávať pozor na rôzne súkromné firmy ako  Register obchodu a živnosti, Register ekonomických subjektov, Slovenská komora firiem a živnostníkov, Slovenský register firiem a živnostníkov a podobne. Takéto firmy majú väčšinou krátku dobu podnikania a sú nahradzované inými. Ponúkajú návrhy na zápis do registra živností a prikladajú aj poštovú poukážku. Nejedná sa však o oficiálny register.

Všetko to vyzerá veľmi presvedčivo no za zápis si pýtajú vysoké poplatky, či už ide o zápis, alebo o doplnenie a aktualizovanie rôznych údajov. Niektoré ponuky sú dokonca písané v anglickom jazyku a snažia sa pôsobiť, ako významná európska inštitúcia a poplatky predstavovali aj niekoľko stoviek eur, čo platilo na niekoľko rokov aj s automatickým predĺžením.

Tieto falošné výzvy chodia podnikateľom už roky, väčšinou krátko na to, ako si založia živnosť, alebo firmu. Malým písmom zvykne byť uvedené, že sa nejedná o oficiálne registre. Na portáli Finstat je možné si overiť, o akú firmu sa jedná a čím sa zaoberá.

Akceptovanie takejto ponuky je u každého dobrovoľné a nemá právny význam. Zároveň však takáto výzva nie je protizákonná, pretože ju žiadna právna norma nezakazuje. Je však odporúčané tieto výzvy ignorovať, hlavne ak bola doručená obyčajnou poštovou zásielkou.

Mnohí podnikatelia konajú roztržito, chcú mať všetko v poriadku a pod kontrolou a práve nízkym právnym povedomím sú zneužívaní. A tak môže medzi nimi a spomínanými firmami vzniknúť zmluvný vzťah, z ktorého podnikatelia nevedia vycúvať. Mätúce sú hlavne názvy registrov, ktoré sa nápadne podobajú na tie oficiálne. Uhradený poplatok sa už nedá získať späť. Podľa mnohých prípadov, kedy podnikatelia ani po vyhrážkach poplatok neuhradili, sa nikdy nič nestalo. Žiadne vymáhanie súdnou cestou.

Na záver ešte raz pripomenieme, že oficiálnymi registrami pre firmy a živnostníkov na Slovensku sú Obchodný register SR a Živnostenský register SR, do ktorého je osoba s osvedčením o živnostenskom oprávnení zapísaná automaticky.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *