ZO SKÚSENOSTÍ: Ako som zvládla zmenu sídla svojej firmy

Už to bol nejaký ten čas, čo som sa rozhodla založiť vlastnú firmu a podnikať. Byť tak sebestačná a užívať si všetky tie výhody a slobodu, ktorú podnikanie ponúka. Neviedlo sa mi zle, firma prosperovala, no potrebovala som oddeliť prácu od súkromia, čo bolo možné iba presťahovaním firmy na inú adresu, než bol môj dom. Vedela som, že ma čakajú mnohé zmeny a byrokracia, no potrebovala som svoj domov odbremeniť od nechcených návštev, kontrol a firemnej pošty.

Výhodou „jednoosobovej eseróčky“ bolo, že na rozhodnutie o zmene sídla som nemusela zvolávať valné zhromaždenie, ktoré by nadpolovičnou väčšinou muselo schváliť túto zmenu. Rozhodnutie som prijala ako jediný spoločník, bez zápisnice, zapisovateľa, prezenčnej listiny.

K zápisu zmeny sídla v obchodnom registri bolo potrebné vypracovať návrh na zápis zmien, kde sa uvádzalo vymazanie aktuálneho sídla spoločnosti a zápis novej adresy . Všetko úradne overené. Okrem toho rozhodnutie jediného spoločníka, návrh na zápis zmeny do OR, súhlas so zriadením sídla a úplné znenie zakladateľskej listiny.

Po skompletizovaní a podpísaní všetkých písomností bolo na rade podanie návrhu na zápis zmeny do OR, čo bolo možné buď v listinnej, alebo elektronickej podobe. Zvolila som si tú pohodlnejšiu, navyše elektronicky o polovicu lacnejšiu variantu a ušetrila som tak 33 eur. Stačila len zručnosť pri narábaní so skenerom, elektronický podpis a nahrať to všetko na web. Tak sa mi podarilo zapísať zmeny sídla spoločnosti do OR v lehote dvoch pracovných dní a získať potvrdenie o vykonaní zápisu; taktiež originál výpisu spoločnosti z OR.

Úkony okolo takejto zmeny však neboli ani z ďaleka za mnou. Čakali ma ďalšie ohlásenia, predovšetkým na daňovom úrade, kde som si túto povinnosť musela elektronicky splniť do 30 dní od zápisu do OR, čo som našťastie s prehľadom stihla a po odovzdaní pôvodného osvedčenia o pridelení DIČ, mi bolo vydané nové, s aktuálnou novou adresou. Týmto úkonom som sa vyhla prípadnej pokute od 30 do 3000 eur.

Nasledovalo ďalšie ohlasovanie. Do ôsmych pracovných dní sociálnej a zdravotnej poisťovni, taktiež dopravnému inšpektorátu, keďže moja firma vlastnila motorové vozidlo. To s lehotou do 15 dní od zápisu do OR.

No a po uspokojení úradov prišlo na rad oznámenie tejto zmeny všetkým obchodným partnerom, bankám a zákazníkom. Taktiež výroba nových prospektov, reklám, pečiatok, vizitiek a úprava adresy na webe. Samozrejme aj označenie poštovej schránky a menovky na budove, kde sa mi podarilo v rámci možnosti virtuálneho sídla, previesť adresu svojej firmy.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *