OCHRANA PRED PODVODMI S PENIAZMI A OSOBNÝMI ÚDAJMI VO FIRMÁCH: NA ČO SI DAŤ POZOR?

Všetko sa urýchľuje a digitalizuje, pretože si to vyžaduje dnešná doba. Je to pohodlné, pohotové, častokrát šetrnejšie a efektívnejšie, A keďže digitálna transformácia preniká do všetkých oblastí podnikania, stáva sa ochrana pred podvodmi s peniazmi a osobnými údajmi pre firmy nevyhnutnosťou. Každá doba totiž má aj svojich démonov a špekulantov, ktorí namiesto budovania niečoho vlastného radšej ohrozia snahu niekoho iného, či už z pomsty, princípu, obohatenia sa alebo získania cudzej identity a know how. Rastúca komplexnosť podnikových operácií so sebou teda prináša aj zvýšené riziká, ktorým by sme mali venovať pozornosť.

Typy známych podvodov:

 • Phishing a Pharming: Zlodeji sa snažia získať citlivé informácie tým, že vás zlákajú na falošné webové stránky alebo e-maily, ktoré vyzývajú na odhalenie osobných údajov.
 • Faktúrový podvod: Podvodníci môžu vytvárať falošné faktúry alebo žiadať o platby na neexistujúce účty, čím privádzajú firmy o peniaze.
 • CEO podvod: Tento sofistikovaný podvod zahŕňa falošnú komunikáciu od vrcholového riaditeľa alebo vedúcich pracovníkov, aby získali peniaze či informácie.

Zabezpečte svoju e-mailovú komunikáciu:

 • Overte si zdroj: Pred otvorením príloh alebo kliknutím na odkazy overte, že je e-mail skutočne od spoľahlivej osoby.
 • Dvojfázová autentifikácia: Zavádzajte dvojfaktorovú autentifikáciu pre prístup k citlivým informáciám a financiám.

Ochrana osobných údajov:

 • Zásady ochrany údajov: Uistite sa, že dodržiavate zákony týkajúce sa ochrany osobných údajov a máte jasné zásady pre ich zhromažďovanie a uchovávanie.
 • Školenie zamestnancov: Zaistite, že vaši zamestnanci sú oboznámení s dôležitosťou ochrany osobných údajov a poznajú postupy na ich zabezpečenie.

Monitorujte podozrivé aktivity:

 • Pravidelné kontroly: Regulérne kontrolujte účty, fakturáciu a transakcie, aby ste odhalili podozrivé aktivity.
 • Bezpečnostné softvéry: Využite moderné softvérové nástroje na detekciu a prevenciu podozrivých aktivít.

Zdieľanie informácií a včasné reakcie

 • Interná komunikácia: Zdieľajte informácie o nových typoch podvodov s tímom a vytvorte tak spoločnú obozretnosť. Je v záujme všetkých spolupracovníkov aj zamestnancov, aby nedošlo k narušeniu. Keďže aj oni sú súčasťou zhromaždených a uložených dát.
 • Rýchle reakcie: Ak máte podozrenie na podvod, rýchlo reagujte a informujte príslušné orgány.

V dobe rastúcej digitálnej hrozby sa ochrana pred podvodmi s peniazmi a osobnými údajmi stáva kľúčovým prvkom pre každú firmu. Prevencia a povedomie sú dôležité k minimalizácii rizík a udržaniu bezpečnosti vo vašom podnikaní. S týmto vedomím a opatrnosťou môžete ochrániť vaše financie a dôverné informácie pred úmyslami podvodníkov.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *