AKO PODNIKAŤ S MINIMÁLNYMI NÁKLADMI? TU JE PÁR TIPOV

Ak ste sa rozhodli podnikať, zarábať sám na seba a ste si vedomí svojich znalostí, talentov a zručností, no nemáte na štart balík peňazí, sú možnosti, ako môžete podnikať s minimálnymi nákladmi. Tu je pár tipov:

– Baví vás niečo, myslíte si, že ste v tom dobrí a máte čo ponúknuť? Začnite podnikať s vlastnou tvorbou. Navyše, vždy sa nájde niekto, kto vás v tom podporí, ukáže čo a ako, pomôže s reklamou a usmerní vás. Pracovať pritom môžete z pohodlia domova a využívať k obchodu sociálne siete a internet. Ušetríte na tvorbe vlastného webu, kampani, aj na platení nájmu ďalších priestorov.

– Ak ste zruční a bavilo by vás remeslo /opravár, inštalatér, montér…/ a nepotrebujete výrobné haly, ani dielne a vašim základným majetkom je náradie, môžete začať ponúkať tieto služby. No zistite si predtým, či je o tieto služby záujem. Môžete pracovať z domu, vo vlastnej dielničke.

– V prípade, že ste odborníkom v niektorej z oblastí, môžete začať poskytovať konzultačné a poradenské služby firmám, ale aj jednotlivcom, či už ako nutričný poradca, alebo kouč. Aj pri tejto forme môžete pracovať z pohodlia domova a tým šetriť na ďalších priestoroch, prípadne si zaplatiť za zdieľanú kanceláriu, alebo sídlo.

– Máte obchodného ducha? Čo tak začať sa venovať obchodu? Lacno nakúpiť a so ziskom predať, pričom zvolíte možnosť priamej komunikácie s výrobcami a distribútorom, aby ste vy vôbec neprišli s tovarom do kontaktu a teda nepotrebovali predajňu, ani regály.

– Môžete začať podnikať v malom a využívať pri tom to, čo máte doma. Vlastné priestory, či vlastné auto. AirBnB, alebo Uber sú skvelým riešením; taktiež využitie domácich priestorov napríklad na opatrovanie detí, doučovanie školákov, alebo výuku hry na hudobný nástroj, či výtvarných techník. Záleží iba na tom, akí ste šikovní a čomu sa rozumiete.


Treba si uvedomiť, že každé podnikanie si vyžaduje nejaké výdavky, či už pri jeho zakladaní, alebo počas jeho trvania. Dajú sa však ponížiť na minimum a ušetriť aj na zamestnancoch, ktorých si v týchto oblastiach dokážete nahradiť vlastnou šikovnosťou sami – šéfa, výkonného pracovníka, marketingového špecialistu, obchodníka, účtovníka. K dispozícii máte množstvo bezplatných online nástrojov a služieb, ktoré vám prácu podstatne uľahčia a opäť ponížia vaše náklady.

A ak predsa len potrebujete pri práci kontakt s ľuďmi, pracovné prostredie, alebo oddeliť súkromie od pracovných aktivít, administratívy a povinností, môžete využiť služby zdieľanej kancelárie, či možnosť zriadenia virtuálneho sídla u nás.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *