PRÍBEH ZÚFALEJ MATKY, ALEBO AKO TRVALÝM POBYTOM POMÁHAME ĽUĎOM ZAČAŤ ODZNOVA

Nie je jednoduché začať ako slobodná matka dvoch malých detí odznova; v novom meste, medzi novými ľuďmi. Vzhľadom k tomu, že som na výchovu ostala sama a nemohla som si dovoliť tráviť toľko času v práci, tak som si ju nosila domov. Aj to je jedna z výhod podnikania. Museli sme sa však presťahovať, pretože sme nechceli byť zastihnuteľní mužom alkoholikom a potrebovali sme na bolestnú minulosť zabudnúť. A tak sme si na inzerát našli pekné bývanie, vo dvore rodinného domu, kde starší manželský pár ponúkal mezonetový byt za rozumnú cenu. Ako som ale spomínala, začiatky v novom meste nie sú vôbec ľahké.

Na to, aby som nám mohla vybaviť obvodného lekára, štátnu škôlku a výhody miestnej poznávacej značky na auto, som potrebovala trvalý pobyt, no domáca sa tvrdohlavo bránila tomu, aby som si ho vybavila u nich.  Nemali sme však na to, aby sme sa opäť sťahovali niekam inam. Ja som potrebovala prijímať poštu, no nemohla som svoje meno uviesť ani na poštovej schránke, ani v odoslanej korešpondencii. Tak som začala hľadať možnosti, ako to všetko vyriešiť a môcť využívať miestne výhody pobytu v meste a o to viac, keď sa stále častejšie začínalo rozprávať o rezidentských kartách a parkovaní. Zvažovala som aj možnosť požiadať o bývanie, určené pre rodiny s deťmi, no k tomu bolo potrebné preukázať nepretržitý, minimálne päťročný trvalý pobyt v meste. A potom som objavila Sídlo SNV.

Nechcela som meniť bývanie, pretože som sa v ňom cítila dobre a aj deti si ho obľúbili. Navyše cena bola nanajvýš priaznivá. Potrebovala som však korešpondenčnú adresu a trvalý pobyt, aby som mohla v meste plnohodnotne žiť a využívať výhody, ako ostatní obyvatelia. Zistila som, že k tomu nepotrebujem vlastniť nehnuteľnosť a že môžem využiť sídlo poskytovateľa služieb pre ľudí, ako som ja. Bez prosieb a dohadovania. Navyše všetko vybavia za mňa, pomôžu s pracovnou korešpondenciou, preberaním zásielok a nezastihnú ma tam tiene minulosti.

Priznám sa, že som o takýchto službách už počula, no nevenovala som im pozornosť, keďže ma ani vo sne nenapadlo, že raz ich budem potrebovať a zachránia ma v ťažkých chvíľach. Takže sa mi s vybavením trvalého pobytu v nehnuteľnosti poskytovateľa tejto služby podarilo získať adresu, poštovú schránku, preberanie a spracovanie pošty a čiastočnú ochranu súkromia.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *