RANSOMVÉR, ALEBO POZOR NA VÝKUPNÉ ZA ÚNOS DÁT

Netreba zabúdať, že s online svetom sa zároveň rozmáhajú možnosti a priestor pre podvodníkov a hackerov, ktorí napádajú domácnosti, ale aj firmy. Za posledný rok čelilo útoku ransomvérom až 15% slovenských a českých organizácií. Ako takúto situáciu s kyber vydieraním riešiť? Zaplatiť alebo nezaplatiť?

Ransomvér blokuje prístup k dátam, alebo ich šifruje a vydierači za opätovné sprístupnenie žiadajú výkupné. Na napadnutom počítači sa obyčajne objaví informácia/výzva na zaplatenie, po ktorom bude obeti poskytnuté heslo na dešifrovanie. Jednoduchší ransomvér sa dá ľahko odblokovať aj bez zaplatenia, no zložitejší dokáže okrem súborov zašifrovať aj pevný disk. Preto je dobré mať nainštalovaný pravidelne aktualizovaný antivírusový softvér.

Ransomware sa šíri e-mailom, stránkami v prehliadači, či klikaním na neznáme linky a reklamy. Môže sa šíriť aj počítačovou sieťou. Útok primárne nie je zameraný na odcudzenie osobných údajov na ich zneužitie, alebo na prerušenie procesov, ale na izolovanie údajov, Že ste sa stali obeťou útoku sa dozviete okamžite oznámením na displeji. Cena výkupného sa pohybuje v širokej škále, údajne je priemer 480 eur.

Celosvetovo minulý rok takto zaplatilo výkupné 45% napadnutých firiem, toho roku až 58%.

Tieto útoky sa týkajú aj slovenských podnikateľov a firiem v rôznych odvetviach priemyslu, aj verejnej správy. Obete si myslia, že keď zaplatia čo najskôr, minimalizujú tým náklady a neprídu o cenné dáta. Odborníci však nepovažujú zaplatenie za riešenie, pretože tým obete nemajú záruku, že sa im dáta naozaj obnovia. Po  zaplatení sa k nim údajne dostalo len dve tretiny organizácií a tie, ktoré zaplatiť odmietli, dosiahli 85% úspešnosť návratu dát. Zároveň je cenným odporúčaním svoje dáta zálohovať.

Treba si taktiež uvedomiť, že zaplatenie takéhoto výkupného môže útočníka povzbudiť k ďalšiemu pýtaniu peňazí, napríklad za nezverejnenie dát, alebo si nechajú do napadnutého systému pootvorené zadné vrátka a cez nich môžu kedykoľvek svoj útok opakovať.

Ochotou platiť toto výkupné sa zároveň zvyšuje suma, ktorú hackeri od svojich obetí požadujú, pretože zisťujú, že sa im vždy darí nájsť obeť, ochotnú zaplatiť.

Odporúčame zálohovanie dát, aktualizovanie softvérov a antivírusových programov a samozrejme neklikať na neznáme linky, reklamy, maily a weby.

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *